PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=5637}
7,0 5 171
ocen
7,0 10 1 5171
Fletch
powrót do forum filmu Fletch

A wiecie jak skrzywiony i ponury jest Fletch w książce? Echa tego możecie w filmie jeszcze dostrzec w wątkach z narkomanami na plaży i w przeszłości z byłą żoną, ale to tylko podejrzenia. W książce nie ma oporów by w ramach wiarygodności walić w kanał z innymi (wątek wyjątkowo nihilistyczny), jest też dwukrotnym rozwodnikiem i pała do tych żon gromową nienawiścią - lubi je napuszczać na siebie i ciągle zwodzi wizją powrotu. Nie może też być mowy o happy endzie na plaży z żoną człowieka, który go najął. Nie ma też żadnych pociesznych pomocników - wszyscy w redakcji są przeciwko niemu. Ta postawa wiąże się z tym, że jest oczywiście weteranem wojny w Wietnamie i ciągle odmawia przyjęcia odznaczenia za bohaterskie czyny. Wszystko dlatego, że książka powstała w latach 70-tych. Ten przypadek jest idealny do porównania tych dwóch dekad oraz tego jak kilka ciachnięć może zrobić z ponurego materiału komedię kryminalną, ale nie taką gdzie wszystko jest stracone.

ocenił(a) film na 8
Picu

Generalnie cała seria książek [w j. polskim ukazała się chyba tylko jedna książka z tej serii] napisana przez autora (Gregory Mcdonald) jest utrzymana w podobnym tonie. Takie fajne połączenie kryminału i komedii - w późniejszych książkach jest tego humoru chyba nawet trochę więcej. Co do kwestii literackich - poza chyba najlepszym tytułem tj. Fletch, książka z 1974 r.), podobały mi się też 4-5 kontynuacji i 2 z 3 prequeli - generalnie wszystko poza dwoma ostatnimi książkami Son of Fletch (1993) i Fletch Reflected (1994), które już nie mają aż tak ciekawych wątków kryminalnych, a i humor już nie ten. Zaskakująco dobrze (przynajmniej jak dla mnie) wypada też kontynuacja filmu z 1985 r., tj. Fletch żyje [Fletch Lives] z 1989 r., którego scenariusz nie został oparty o żadną z książek i nie ma z nimi nic wspólnego (poza postacią głównego bohatera). Aktorsko też znakomicie: Chevy Chase, Hal Holbrook czy R. Lee Ermey.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones